V roce 2015, při práci na stavbě skočil dělník na šestipalcový hřebík, který prorazil jeho botu s ocelovou špičkou. Cítil nesnesitelnou bolest a byl převezen do nemocnice. Cestou tam mu personál dal silné léky proti bolesti, ale stále byl v agónii.
Po příjezdu do nemocnice mu lékaři odřízli botu, aby ho připravili na operaci. Když však botu zouvali, to, co zjistili, bylo šokující i úlevné: hřebík mu projel mezi prsty, aniž by dokonce pronikl do chodidla. Bylo zcela nepoškozené, bez jediného škrábance. Navzdory absenci zranění cítil REÁLNOU a MUČIVOU bolest.
Po stovky let si vědci mysleli, že bolest je přímou reakcí na poškození… Ale podle této logiky, čím závažnější zranění je, tím větší bolest by mělo způsobit. Všichni víme, že to tak není vždy…
Jsme schopni zažít extrémní bolest s malým nebo žádným zraněním…
Podívejme se na několik dalších příkladů:
- Měl/a jsi někdy strašlivou bolest hlavy, jen aby se zjistilo, že šlo jen o dehydrataci popřípadě nedostatek spánku, a ne zranění hlavy?
- Šlápli jste někdy na Lego? Bolest byla nesnesitelná, ale pravděpodobně Lego nezpůsobilo zranění nohy…
- Už jste si někdy natřeli dezinfekci na ruce když jste měli na nich ránu? Může to HODNĚ bolet, ale dezinfekce nezpůsobuje jakékoli další poškození ruky…
Pointa příběhu: Bolest není tak jednoduchá. Není to jako BOLEST = ZRANĚNÍ.
Platí to i naopak. Vyhřezlé nebo degenerované meziobratlové ploténky nemusí být vždy příčinou bolesti.
Věděli jste, že 34 % dospělých má vyhřezlou ploténku a žádnou bolest?
Věděli jste, že 52 % dospělých má vyboulenou ploténku a žádné bolesti zad?
Věděli jste, že 60 % lidí starších 50 let má artritidu a žádné bolesti?